10 Ekim 2007 Çarşamba

Güvercin Düşmanı Atmaca

YIRTICI KARTALLAR , ATMACALAR, DOĞANLAR VE AKRABALARI.


KUŞ denilince ilk anda sevimli görünüşlü, şen şarkıcılar ya da göz kamaştırıcı renklerde güzel yaratıklar aklımıza gelir. Fakat bu bölümdeki kuşlar hiç de öyle değildir.

Kartallar, atmacalar ve akrabaları yırtıcı kuşlardır: Kimi küçük memelilerle, kimi sürüngenlerle, balıklarla, böceklerle ve başka kuşlarla karnını doyurur.


atmacanın güvercinlerinizi almasından şikayet etmek yerine etrafımızdaki bütün kuşçu arkadaşlara güvercini tavuk gibi değil gerçek güvercin gibi yetiştirmelerini anlatursak daha doğru olur.


*doğal yaşam gereği şehrin o bölgesinde atmaca şahin var ise başkası gelmez.


*atmaca gezindiği yerde hergün güvercine dalmaz aç kalması lazım çünkü avlanması nisbeten zordur (taklacı hariç)


*iki üç günde bir güvercin alır her seferi size denk gelmez.


*çok değerli damızlık kuşu uçurmayın.


*yüksek sese duyarlı olduklarından korkup kaçarlar(benim yerim müsait kısa namlulu bir otamatik av tüfeği ile havaya boş fişek ateşliyorum)


*puhu kuşları baykuşlar senede 20 ye yakın atmaca yerler bu yüzden sesleri ve görüntüleri caydırıcıdır.


*oyun kuşu uçururken kelebek gibi dağınık uçan kuşlarınızdan uçurun dikkat dağıtıcıdır.


*eylül sonu ve mart sonu arası batı anadoluda atmaca saldırıları %5oo artar hatta mayıs ağustos arası yok denecek kadar azdır.kuşları bu arada uçurun.


*bir kaç defa atmaca saldırısına maruz kalmış hayvanların kurtulma şansı yüksektir.


*orta mesafe uçucu ırklar daha çok saldırıya maruz kalırlar.*kümes etrafına parlak güneş ışığını yansıtan aynalar yerleştiriniz.*yapılan bir araştırmaya göre kuyruk üstü bölgesindeki tüyler beyaz olan kuşların atmacadan kurtulma şansı yüksektir.*bütün bu önlemlere rağmen her gün atmaca saldırısına maruz kalıyorsanız doğa size üstün geliyor demektir güvercin beslemeyi bir başka bölgede sürdürün.

KAYNAK:

Hiç yorum yok: